Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Certificat de garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Certificat de garantie

Imi puteti spune va rog, daca perioada de garantie de 24 luni se aplica pentru toate echipamentele de pe piata romaneasca? Metionez ca este vorba de echipamente folosite in saloanele de beauty destinate persoanelor juridice.

Multumesc anticipat!
fiecare produs are un anume termen de garantie care curge de la data achizitionarii. in functie de conditiile inscrise in certificatul de garantie aceasta poate curge de la data punerii in functiune de catre personalul autorizat, agreat de producator.
Potrivit Legii nr. 449/2003, actualizata, Art. 19 prevede urmatoarele:
"Garantia este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, in conditiile specificate in declaratiile referitoare la garantie si in publicitatea aferenta."

Termenul de 24 de luni se refera la garantia de conformitate a produselor si se calculeaza de la data livrarii produselor.
Acest tip de garantie este obligatoriu tuturor "produselor" comercializate pe piata romaneasca, care se incadreaza in urmatoarea definitie:
"Produs =bun material mobil a carui destinatie finala este cnsumul sau utilizarea individuala ori colectiva. Nu intra sub incidenta prevederilor prezentei legi bunurile vandute in urma confiscarilor, in cadrul procedurii de executare silita sau pe baza unui alt act emis de autoritatile judecatoresti, apa si gazele care nu sunt ambalate intr-un volum limitat sau intr-o cantitate fixa si energia electrica."
Multumesc mult!
Am inteles acest aspect, deasemenea am inteles ca lipsa conformitatii trebuie anuntata in termen de 6 luni de la livrare. Acum au trecut 18 luni si clientul nostru are o defectiune, mentionez de asemenea ca s-a eliberat un certificat de garantie de 1an, exista un ctr de vanzare cumpare unde se afla mentionat termenul de garantie de 1an. Este nul certificatul si contractul eliberat de noi si trebuie sa ne revizuim documentatia?
Orice lipsa de conformitate trebuie anuntata in termen de 2 luni de la data constatarii. Termenul de 6 luni se refera la altceva.
Legea reglementeaza 2 tipuri de garantie - una legala de 2 ani, care opereaza in temeiul legii, fara ca cineva sa "dea" ceva si una comerciala, posibila, pe care o da comerciantul, daca vrea, in conditiile pecare el le stabileste (fara a se aduce atingere drepturilor stabilite de lege in privinta garantiei legale).
In concluzie, certificatul de garantie pe 1 an este perfect posibil si legal, daca reprezinta o garantie comerciala. Oricum, chiar daca termenul din certificat este de 1 an, consumatorul va beneficia de termenul de 2 ani din lege (garantie legala).

Later edit - acum am vazut ca sunt produse comercializate catre persoane juridice. Ce am scris mai sus se aplica numai in cazul produselor vandute persoanelor care au calitatea de consumatori (fizice sau grupuri de persoane fizice, constituite in asociatii).

In cazul contractelor incheiate intre doua persoane juridice nu se aplica Legea 449/2003. In aceste conditii, existenta unei garantii, termenul de garantie, conditiile etc. sunt stabilite prin contractul incheiat de parti.
EasyMouse, utilizator
Legea garantiei 449:

Art. 17
Consumatorul trebuie sa informeze vanzatorul despre lipsa de conformitate in termen de doua luni de la data la care a constatat-o.

Art. 18
Pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia, cu exceptia cazurilor in care prezumtia este incompatibila cu natura produsului sau a lipsei de conformitate.